Δευτέρα 2 Νοεμβρίου 2015

ΔΑΦΝΗ ΑΝΔΡΑΒΙΔΑΣ

Το σωματείο της Ανδραβίδας Δάφνη ιδρύθηκε το έτος 1967 και αμέσως θα πρωταγωνιστούσε στο ποδόσφαιρο της Ηλείας. Το σωματείο της Δάφνης αγωνίστηκε για τρεις συνεχόμενες περιόδους στο πρωτάθλημα της Δ εθνικής, την περίοδο 2005-06 αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ηλείας εξασφαλίζοντας έτσι την άνοδο στην Δ εθνική. Η περίοδος 2006-07 μπορεί να χαρακτηριστεί ως απόλυτα επιτυχημένη αφού η νεοφώτιστη Δάφνη τερμάτισε 2η στον 6ο όμιλο της Δ εθνικής με συγκομιδή 50 βαθμών και τέρματα 44 υπέρ 27 κατά σε 28 αγώνες. Η δεύτερη θέση βέβαια δεν έδωσε στην Δάφνη την άνοδο αφού μόνο ο πρωταθλητής προβιβαζόταν στην Γ εθνική (ο Παναιγιάλειος στην συγκεκριμένη περίπτωση). Την δεύτερη θέση κατάλαβε και την επόμενη περίοδο 2007-08 με απολογισμό  69 βαθμών. Η τελευταία χρονιά στην Δ εθνική θα ήταν η περίοδος 2008-09, η Δάφνη δεν τα κατάφερε και υποβιβάστηκε μόλις για έναν βαθμό, τερματίζοντας 12η με 44 βαθμούς, ενώ την 11η θέση που εξασφάλιζε την παραμονή κατέλαβε ο Διαγόρας Βραχνεϊκων με 45 βαθμούς.
Η Δάφνη Ανδραβίδας έχει επίσης φτάσει στον τελικό κυπέλλου Ηλείας 6 φορές, έχοντας στεφθεί κυπελλούχος τις τρεις από αυτές. Το πρώτο της κύπελλο κατέκτησε την περίοδο 1973-74 όταν νίκησε την ομάδα της Ζακύνθου στην διαδικασία των πέναλτι (0-0 στην κανονική διάρκεια) 9-8. Την επόμενη περίοδο 1974-75 συνέτριψε την Πρόοδο Σαλμώνης στον τελικό με σκορ 5-0, προσθέτοντας έτσι το δεύτερο κύπελλο στην τροπαιοθήκη της , ενώ το τελευταίο κύπελλο που θα κατακτούσε θα ήταν την περίοδο 2008-09.